Chytré elektroměry jsou základním stavebním blokem moderní energetiky
a slýcháváme o nich v poslední době čím dál tím častěji.
Co to vlastně ale chytrý elektroměr je a k čemu je dobrý?
To vše si vysvětlíme v dnešním článku.
Nejprve si pojďme vysvětlit rozdíl mezi starým “hloupým” elektroměrem a novým “chytrým”.
Odborně se mu říká průběhový elektroměr nebo také elektroměr typu B nebo A. Někdy se mu říká také čtyřkvadrantní elektroměr. Důležité je, že na rozdíl od běžných elektroměrů umí tento elektroměr průběžně měřit vaši spotřebu a automaticky data odesílat distributorovi. Měří tak nejen kolik elektřiny spotřebujete, ale také kdy ji spotřebujete.
Je označován také jako elektroměr typu C. Nedokáže měřit spotřebu elektřiny průběhově a odečet se musí dělat manuálně. Tento elektroměr má v ČR stále většina domácností. Obecně lze říci, že pokud vám distributor v posledních pár letech nevyměňoval elektroměr, máte s největší pravděpodobností “hloupý” elektroměr. Pokud si nejste jistí, který typ elektroměru máte, zeptejte se vašeho distributora.
Česká republika je s vyměňováním starých elektroměrů za nové značně pozadu. Evropská unie důrazně doporučuje přechod na chytré elektroměry (tzv. smart meter rollout) už od třetího energetického balíčku z roku 2009. Členské státy byly vyzvané k prozkoumání, jestli se jim “smart meter rollout” vyplatí. První země, kterým se elektroměry podařilo vyměnit byly: Norsko, Švédsko, Itálie a Španělsko. Ty v roce 2018 hlásily už teměř 100% osazení chytrými elektroměry.
V roce 2019 EU znovu a důrazněji pobídla země, které jsou pozadu s modernizací distribuční sítě k instalaci chytrých elektroměrů a zdůraznila směřování EU k decentralizované a komunitní energetice (mimo jiné i pobídnutím k odběru spotových cen elektřiny). Podle směrnice 2019/944 by měl každý koncový uživatel mít právo prodávat elektřinu zpět do sítě a aktivně měnit svoji spotřebu. K tomu potřebuje chytrý elektroměr.
Česká republika v roce 2020 s vyměňováním začala v podobě pilotních projektů EG.D na Písecku nebo Blatensku. Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo začátkem roku 2023 výzvu Smart Grids AMM. Skrze tuto výzvu mohou distributoři čerpat až 2,5 mld. Kč na modernizaci distribuční sítě a především výměnu elektroměrů. S výměnou musí začít nejpozději 1. 7. 2024. Vyměnit musí elektroměry u všech odběrných míst s odběrem nad 6MWh* ročně, a to do 1. 7. 2027. Počet všech elektroměrů pro výměnu se odhaduje na 850tis. EG.D se rozhodli jít nad rámec povinnosti a osadit chytrým měřením dokonce všechna dvoutarifní odběrná místa. To je v případě EG.D zhruba 560tis. odběrných míst.
* Spotřebě 6MWh ročně odpovídá prakticky každá domácnost, která topí elektřinou nebo vlastní velký elektrický bojler.
V dnešní době jsou celkem čtyři možnosti, jak chytrý elektroměr získat. Pojďme se na každou z nich podívat.
Pořizovat si FVE jen kvůli výměně elektroměru samozřejmě nedává smysl. Pokud si ale pořídíte FVE připojenou do distribuční sítě, vězte, že vás výměna elektroměru nemine. V tomto případě je totiž povinností distributora vám zdarma vyměnit elektroměr za chytrý.
O výměnu elektroměru distributora můžete požádat již dnes. Někteří dodavatelé elektřiny toto dokonce vyřídí za vás. Tuto cestu však domácnostem nedoporučujeme. Kromě jednorázového poplatku za instalaci budete platit i měsíční, nebo roční poplatky. Pokud se podíváte na tabulku níže, uvidíte, že tyto poplatky nejsou vůbec malé.
Zbrusu novou (a také ještě neotestovanou) možností, jak získat chytrý elektroměr, je vstoupit do energetického společenství. Provozovatelé distribuční soustavy mají dle novely LEX OZE 2 povinnost bezplatně nainstalovat chytré elektroměry všem členům energetických společenství bez výrobny a členům s výrobnou do 50 kW do 3 měsíců od podání žádosti. Energetická společenství ale začnou vznikat nejdříve od 1. 7. 2024 a vstupovat do energetických společenství, jen kvůli získání chytrého elektroměru také moc smysl nedává.
Jak už jsme zmiňovali distributoři mají povinnost mezi 1. 7. 2024 a 1. 7. 2027 zdarma osadit všechna odběrná místa s odběrem nad 6MWh ročně chytrým elektroměrem. Pokud jste na distribučním území EG.D (Jižní Čechy a Jižní Morava) dostanete chytrý elektroměr i pokud máte roční odběr nižší než 6MWh. Ještě není jasné, kdo dostane přednost a jak budou distributoři při výměně postupovat. Pokud s výměnou nepospícháte, doporučujeme tuto možnost.
Pojďme si shrnout nejdůležitější poznatky z dnešního článku: