V tomto článku budeme pracovat s daty od roku 2020 do 2024. Pojďme se podívat na vývoj průměrných měsíčních a ročních cen.
Ceny, které vidíte na OTE, nejsou nikdy finální. Každý obchodník si účtuje vlastní poplatky za to, že vám spotovou elektřinu zprostředkuje. Ve většině případů si obchodníci účtují poplatky za každou spotřebovanou kWh.
V době psaní tohoto článku se poplatky dodavatelů pohybují v rozmezí 0,3-0,4 Kč/kWh.
Pro naše výpočty použijme hodnotu 0,35 Kč/kWh.
Průměrné roční a měsíční ceny se potom změní následovně:
Toto však pořád ještě není naše finální cena. Ta zajímavější část nás ještě čeká. Dále musíme cenu upravit podle časů spotřeby.
Do této chvíle jsme brali v úvahu pouze průměrné ceny. V realitě by se však cena, kterou zaplatíte, lišila od jednoduchého průměru. Proč? Protože spotová cena výrazně kolísá a často je nejdražší právě v tu chvíli, kdy ji nejvíc potřebujete.
Spotová cena elektřiny odráží aktuální nabídku a poptávku na energetickém trhu. To znamená, že v době kdy je o elektřinu největší zájem, bude stát nejvíc.
Toto je pěkně vidět na průměrném dni na spotovém trhu s elektřinou:
Jsou zde jasně vidět dvě špičky v ceně. Jedna kolem 8. hodiny ranní a druhá kolem 19. hodiny večerní. Je dost pravděpodobné, že právě v tyto časy vaříte, topíte, ohříváte vodu v bojleru… Na druhou stranu v noci, kdy spíte a nebo kolem poledne, kdy nejspíš nejste doma, je elektřina levnější. Propad ceny kolem 13 hodiny je v posledních letech způsobem převážně výrobou z fotovolatických elektráren.
Podobný trend se dá pozorovat i na průměrných měsíčních cenách během roku.
Abychom mohli vypočítat kolik přesně byste platili, musíme nejprve získat data o tom, jak se mění spotřeba domácností v čase. Na pomoc nám naštěstí přichází typizované diagramy dodávky (TDD*).
TDD vyjadřují, jak se mění spotřeba elektřiny v čase u domácností, které sdílí stejné charakteristiky. Například kdy spotřebovávají nejvíce elektřiny domácnosti, které topí elektřinou nebo domácnosti pouze s elektrickým bojlerem. Byly vytvořeny na základě skutečných měření u reprezentativní skupiny zákazníků. TDD jsou přesně to, co pro výpočet potřebujeme.
* pro zajímavost: používáme TDD4, který zahrnuje distribuční sazby D01d, D02d, D61d. Tento diagram jsme vybrali, protože distribuční sazby D01d, D02d jsou nejrozšířenější a naleznete je v zhruba 65% všech domácností. Výpočty jsme prováděli i pro TDD5 a TDD7. Výsledky jsou však téměř identické.
Takto vypadá podle TDD denní průběh spotřeby elektřiny u většiny domácností:
Opět tu vidíme dvě špičky ve spotřebě. Jedna kolem 11. hodiny a druhá kolem 19. hodiny. Naproti tomu přes noc, když všichni spí, je spotřeba zdaleka nejmenší.
Na průměrném ročním rozložení spotřeby je zase vidět, že průměrná domácnost spotřebovává více elektřiny v zimních měsících než v letních. To se dá předpokládat, protože některé domácnosti využívají elektřinu na topení.
Vidíme, že spotové ceny jsou opravdu nejvyšší právě když elektřinu nejvíc potřebujete a nejlevnější, když spíte, nebo nejste doma. Pokud podle tohoto zjištění ceny upravíme, zjistíme, že se ještě zvýší.
Zajímavý je rok 2022, kde se po upravení spotřeby podle TDD cena vůbec neliší od průměrné. V roce 2022 byly totiž zdaleka nejdražší měsíce během léta (červenec, srpen, září). V létě je ale spotřeba nejmenší, tudíž mají výpočty v tyto měsíce menší váhu.
Podívali jsme se na vývoj spotových cen od roku 2020 až do současnosti. Do
výpočtu jsme zahrnuli 0,35 Kč/kWh jako poplatky dodavateli a cenu jsme upravili
podle časů spotřeby typické domácnosti.
Tyto finální hodnoty představují nejpřesnější odhady vašich nákladů na elektřinu, pokud byste ji
odebírali za
spotové ceny.
*Uvedené hodnoty jsou pouze za silovou část ceny elektřiny. Nezahrnují ditribuční sazby, DPH ani regulovanou část ceny.